AKTUÁLNE: Trump nariadil pozastaviť vojenskú pomoc Ukrajine

Rozhodnutie Trumpovej administratívy sa podľa denníka Wall Street Journal týka financovania nových dodávok zbraní na Ukrajinu. Zvažuje sa aj zmrazenie dodávok zo zásob ministerstva obrany USA, čo by podľa Wall Street Journal ohrozilo schopnosť Kyjeva brániť sa útokom ruských inváznych síl.

„Toto nie je trvalé ukončenie pomoci, je to prestávka,“ citovala televízia Fox News predstaviteľa Trumpovej administratívy.

Agentúra Bloomberg uviedla, že pozastavené bude dodanie všetkej americkej vojenskej techniky, ktorá sa momentálne nenachádza na Ukrajine, vrátane zbraní prepravovaných letecky a loďami alebo čakajúcich v tranzitných oblastiach v Poľsku. Trump touto úlohou poveril ministra obrany Petea Hegsetha.

Toto oznámenie prišlo niekoľko hodín po tom, čo Trump novinárom v Bielom dome povedal, že o pozastavení vojenskej pomoci Ukrajine ešte nehovoril, pričom dodal, že Zelenskyj by si „mal viac vážiť“ podporu Washingtonu.

Zo všetkých západných spojencov Ukrajiny jej od začiatku vojny vo februári 2022 najviac pomohli práve Spojené štáty. Podľa prepočtov nemeckého Kielského inštitútu pre globálnu ekonomiku (IfW) dosiahla celková doterajšia americká podpora pre Ukrajinu hodnotu 114,2 miliardy dolárov (109 miliárd eur).

Za Trumpovho predchodcu Joea Bidena boli Spojené štáty najvýznamnejším podporovateľom Ukrajiny a najväčším dodávateľom zbraní. Bidenova administratíva poskytla Kyjevu vojenskú pomoc vo výške 65,9 miliardy dolárov (vyše 62 miliárd eur), ako aj ďalšie formy podpory – ekonomickú či humanitárnu, pomoc pri výcviku ukrajinských pilotov bojových lietadiel alebo mu poskytovala spravodajské informácie. Zatiaľ nie je jasné, či aj túto pomoc ovplyvní zmena kurzu Trumpovej administratívy.

Od 20 januára, keď Trump začal svoje druhé funkčné obdobie, Biely dom neschválil žiadne nové balíky vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Odhaduje sa, že s dodávkami zbraní, ktoré inicioval ešte Biden, by ukrajinská armáda by mohla pokračovať v bojoch v rovnakej intenzite približne ďalších šesť mesiacov.

Ukrajina dostáva veľkú podporu aj od niekoľkých ďalších západných krajín. Podľa agentúry DPA je však otázne, či dokáže kompenzovať absenciu masívnej pomoci od USA. Americké dodávky sú nenahraditeľné najmä pokiaľ ide o rakety pre systémy protivzdušnej obrany Patriot. Ich výpadok by mohol rýchlo vytvoriť zraniteľné miesta v protivzdušnej obrane, ktoré by ruská armáda mohla využiť na zintenzívnenie svojich útokov balistickými raketami a riadenými strelami.

Kolabujúci energetický systém Ukrajiny, dôležité zbrojovky alebo iné strategicky dôležité ciele by tak boli ešte menej chránené.