Všetky vývary – hovädzí, kurací, bravčový, teľací, rybí či zo zveriny, patria k tradičnému stravovaniu a tvoria základ každej kuchyne. Vývar je veľmi výživný, ľahko stráviteľný, chuťovo bohatý a tiež nápomocný pri liečbe mnohých problémov.
Robia sa z kostí najlepšie jedného druhu mäsa alebo viacerých typovo podobných a dochucujú sa koreňovou zeleninou a korením.
Pravý poctivý vývar už v mnohých domácnostiach ani nenájdete. Chceme ho uvariť čo najskôr, pridávame do neho bujón či vegetu, a to sa na poctivý vývar veru nepodobá. Toto je postup, aký používali naše babičky a dnes ho už mnohé mladé gazdinky nepoznajú.
Čo všetko obsahuje?
Vo vývare sa nachádzajú aminokyseliny (arginín, glycín, prolín, glutamín), kolagén a minerály (vápnik, horčík, fosfor či kremík). Okrem toho sa tu nachádzajú vitamíny B, A, D, bielkoviny a ďalšie prospešné látky i z pridanej zeleniny.
Benefity:
- pomáha pri zvýšenej priepustnosti čriev
- detoxikuje pečeň
- redukuje potravinové intolerancie a alergie
- prospieva kĺbom
- má protizápalové účinky
- posilňuje imunitu
- bojuje proti vírusom a baktériám
- pomáha pri nachladnutí
- zlepšuje kvalitu spánku
- redukuje celulitídu
Ďalšia výnimočná vlastnosť silného vývaru je, že dokáže urobiť svoju prácu aj v pečeni. Nadväzuje na seba jedy a ak máte pocit, že vám nejaké jedlo neurobilo dobre, mali by ste jesť veľa silného dobrého vývaru.
Ako teda urobiť dokonalý vývar?
Článok pokračuje na ďalšej strane…