Ženy podľa Slovákov patria do politiky. Najväčšiu podporu má Zuzana Čaputová

Ženy si svoje miesto v politike museli vybojovať. Významným míľnikom, ktorý zmenil pohľad na pôsobenie žien vo verejnom a politickom dianí, je 11. február 1975 – deň, keď prevzala vedenie Konzervatívnej strany Margaret Thatcher a stala sa tak prvou ženou na čele tejto strany.

V roku 1979 sa stala zároveň prvou premiérkou Spojeného kráľovstva, pričom túto funkciu zastávala až do roku 1990. Známa sa stala pre svoju rozhodnosť a neústupnosť za čo si vyslúžila prezývku „Železná lady“.

Slováci a Slovenky sa zhodujú, že ženy do politiky patria. Myslí si to 83 percent opýtaných a porovnateľný počet mužov aj žien.

Opačný názor má len 11 percent populácie. Ženy do politiky nepatria najmä podľa tých, ktorí deklarujú, že by sa volieb nezúčastnili. Pohľad prostredníctvom elektorátov koaličných a opozičných strán nám ukazuje, že ženy do politiky nepatria častejšie podľa voličov súčasnej vládnej koalície. Spomedzi jednotlivých generácií častejšie zastáva tento názor staršia Generácia X, teda ľudia vo veku 53-60 rokov.

Článok pokračuje na ďalšej strane.