Bývanie za starého režimu: Paneláková revolúcia. 3+1 v socialistickom Československu stálo 175 Kčs mesačne

Panelová výstavba sa stala prioritou, a tak počas nasledujúcich rokov vznikli celé štvrte nových domov, ktoré boli typické svojou rýchlosťou výstavby a jednotnosťou.

Byty v týchto domoch boli menšie a menej vybavené ako tie tehlové, ale štát sa snažil zvyšovať ich štandard zariadením ako boli radiátory a teplá voda. Hoci boli panelové domy často kritizované za ich uniformitu a nedostatočnú kvalitu, mali svoje nesporné výhody. Umožnili rýchle usídlenie veľkého počtu ľudí a podporovali pocit komunity medzi obyvateľmi.

Nájomné bolo stanovené na symbolickej úrovni. Byt 3 +1 mal mesačné nájomné 175 Kčs, čo bolo v čase, keď priemerná mzda bola okolo 3 170 Kčs, veľmi dostupné. To bolo výrazne nižšie ako náklady na bývanie vo väčšine kapitalistických krajín. Táto politika bola ústredná pre socialistický režim, ktorý sa snažil zabezpečiť základné sociálne potreby svojich občanov.

Napriek tomu, že panelové domy boli v tom čase považované za dočasné riešenie, stali sa trvalou súčasťou mestského života. Mnohé z nich prešli v posledných desaťročiach rekonštrukciou a modernizáciou, čím sa zvýšila ich kvalita a energetická účinnosť.

Dnes sú panelové domy považované za plnohodnotnú súčasť mestského života a pre mnohých Čechov a Slovákov predstavujú domov. Bývanie v panelákoch má svoje za aj proti, ale niet pochýb o tom, že panelová revolúcia hrala kľúčovú úlohu v histórii bývania v socialistickom Československu. A aj keď sú dnes panelové domy často predmetom debát o urbanistickom plánovaní a architektonickej estetike, pre mnohých zostávajú symbolom domova, ktorý bol kedysi symbolom novej éry.

V období normalizácie sa objavil špecifický fenomén bývania – rodinné interiéry „husákovského typu 3+1“. Byty sa stali symbolom doby a vyznačovali sa podlahou z PVC, vzorovanými tapetami a sériovým nábytkom.

Významnou novinkou v tomto období bol koncept „bytového jadra“, ktorý združoval kúpeľňu a hygienické zariadenie v rámci kuchynskej zostavy. To urýchlilo výstavbu a znížilo náklady.

V rokoch 1958 až 1990 bolo na území dnešnej Českej republiky vyrobených neuveriteľných 1 180 000 panelových bytov. Do roku 1970 tvorili byty s prevahou panelov viac ako 90 % novej výstavby av roku 1985 dosiahli 98,8 %.