Slovenská speváčka podľahla rakovine. Mala iba 32 rokov. Chorobu tajila aj pred mamou.

O tom, že bojuje s rakovinou, netušili ani najbližší. Spievala do poslednej chvíle, aj keď jej vplyvom hormonálnej liečby zhrubol hlas a výrazne pribrala.

„Raz prišla za mnou a povedala, že má hrčky a že sa bojí, že má rakovinu, tak som na ňu ešte vyskočil: Ako môžeš niečo takéto hovoriť? To je hlúposť!” spomínal Hronec kedysi pred kamerami RTVS v dokumente Radosť zo života – Eva Kostolányiová.

Evina smrť však všetky plány preťala. Rozália si musela nájsť dve zamestnania, aby malého uživila, a kým pracovala, starala sa oňho najmä jej mama, ktorá často na úspešnú dcéru spomínala.

Kostályiová teda pracovala naplno, hoci vystúpenia striedali pobyty v nemocnici. Vplyvom choroby – keďže musela brať hormonálne injekcie – jej zhrubol hlas, a tak musela obmeniť repertoár. Ostrihala si vlasy a brala to proste ako imidžovú zmenu. Naozaj sa nikdy nepoddávala pochmúrnym myšlienkam a žila napriek ťažkej chorobe naplno.

Až do septembra 1975 bola optimistická. V auguste nahrala poslednú pieseň More lásky a o pár dní ju viezli do nemocnice. V septembri tam prvý raz vyslovila myšlienku, že konca roka sa zrejme nedožije. Zomrela 3. októbra, mesiac pred svojimi 33. narodeninami.

FOTKY nájdete na ďalšej strane…