Celú brutálnu vraždu teraz prešetruje aj indická polícia. Z kmeňa Sentinelov ale nikoho stíhať nebude. Predovšetkým preto, že muž konal na vlastné nebezpečenstvo a vstúpil na ostrov, ktorý je chránený a zakázaný turistom.
Obvineniu sa ale pravdepodobne nevyhne sedem rybárov, ktorí sa Američanom nechali podplatiť a do tesnej blízkosti ostrova ho dopravili. Pred nedávnom ich všetkých zadržala polícia.
Chau bol ostrovmi doslova posadnutý. Jeden z jeho priateľov, ktorý ho stretol v roku 2015, o tom vypovedal americkým médiám.
„Sedeli sme vedľa seba pri ceste lietadlom z Londýna do Phoenixu. Čítal nejakú kresťanskú knihu, a pretože som tiež kresťan, dal som sa s ním do reči, „povedal a uviedol, že mu Chau rozprával o tom, že sa vracia z Indie, kde zisťoval možnosti, ako by sa dostal na ostrov Severný Sentinel. Keď mu ale muž povedal, že ostrov pozná a vie, že je to tam nebezpečné, misionár mu odvetil: „Áno, nejaké riziko z cesty tam plynie, ale ja si myslím, že ma tam niečo volá.“
„Podľa mňa chcel len pomôcť tým ľuďom tam,“ dodal Neil MacLeod zo Škótska, ktorý zostal s Chau od onoho letu v emailovom kontakte.
John Allen Chau nakoniec zakázaného ostrova dosiahol pomocou malého kanoe. Ihneď potom, čo vstúpil na jeho breh, ho však zasiahla sprcha šípov. Celej brutálnej vražde prizerala práve skupinka rybárov, ktorá polícii vypovedala, že ho následne domorodci priviazali do oprátky a ťahali jeho mŕtvolu po pláži. Keď sa potom po nejakej dobe k mužovi vrátili, uvideli jeho telo bezvládne ležať na pobreží a o všetkom informovali príslušné úrady.
Kmeň Sentinelov je jedna z posledných skupín pôvodných obyvateľov, ktorá žije na tejto planéte, kompletne oddelená od modernej civilizácie. Jeho členovia, ktorých je v súčasnej dobe asi len niekoľko stoviek, sa živia ako lovci a zberači. Indická vláda ostrov označila za chránený a je o ňom verejne známe, že jeho obyvatelia veľmi agresívne reagujú na vonkajší svet. Bránia sa práve streľbou z lukov.